Deklaracja dostępności

Opis warunków służących zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie projektu

Wnioskodawca oraz Kierownik projektu dołożą wszelkich starań, aby zapewnić dostępność związaną z projektem wszystkim osobom ze szczególnymi potrzebami.

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich (wnioskodawca) jest uczelnią publiczną, zatem obowiązkiem wnioskodawcy jest zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Jest to zgodne z art. 3. ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. W efekcie, Kierownik Projektu oraz cały zespół badawczy i pomocniczy będzie zobligowany do podejmowania wszelkich działań właściwych lub alternatywnych, aby zapewnić każdej potencjalnej osobie dostęp do informacji na temat projektu, w tym osobom, które ze względu na swoje cechy zewnętrzne lub wewnętrzne i/lub ze względu na okoliczności muszą podejmować dodatkowe działania lub użyć dodatkowych środków w celu przejścia przeszkód i ograniczeń, zarówno architektonicznych jak i cyfrowych oraz informacyjno-komunikacyjnych.

Działania planowane w projekcie uwzględniają przynajmniej zastosowanie minimalnych wymagań służących zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, zgodnie z art. 6. ustawy. W projekcie według założeń, planowane są 3 zadania.

Zadania 1. i 3. dotyczyć będą szczególnie otoczenia społeczno-gospodarczego, gdzie należy zwrócić uwagę na dostępność, która definiowana jest w projekcie jako umożliwienie dostępu do informacji/uczestnictwa dla osób ze szczególnymi potrzebami. Ze względu na charakter badawczy zadania 2., nie przewiduje się udziału osób spoza zespołu uwzględnionego w projekcie, natomiast wyniki badań naukowych zostaną udostępnione poprzez działania zawarte w zadaniu 1. i 3.

Stworzenie strony internetowej będzie uwzględniać dostępność w zakresie informacyjnym w obszarach badawczych, a także aktualizacji postępów w projekcie, webinariów i szkoleń. Zgodnie z art. 6. ustawy pkt. 2. wnioskodawca i zespół projektowy uwzględni minimalne wymagania w zakresie dostępności cyfrowej, które określone są w ustawie z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Strona internetowa projektu zostanie dostosowana do powyższego, a jednocześnie będzie wykonana w sposób prezentowany przez Politechnikę Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, gdzie zapewniona jest dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami (www.pbs.edu.pl). Strona internetowa również pozwoli na dostępność informacyjno-komunikacyjną w rozumieniu pkt. 3. art. 6. ustawy.

Zadanie 3. w projekcie dotyczy szkoleń, webinariów i konferencji dla otoczenia społeczno-gospodarczego. Założenia projektowe uwzględniają organizację szkoleń i konferencji w formie stacjonarnej. W ramach tych działań podjęte zostaną inicjatywy, które pozwolą na zapewnienie przestrzeni komunikacyjnych budynków wolnych od barier poziomych i pionowych. Wybór miejsca (na Uczelni) odbywania się szkoleń i konferencji będzie uwzględniał instalacje urządzeń i możliwość zastosowania środków technicznych, a także rozwiązań architektonicznych w budynku, które bez względu na szczególne potrzeby osób umożliwi dostęp do wszystkich pomieszczeń, w których będą organizowane działania projektowe (podjazdy, windy). W tym przypadku uwzględniona będzie również dostępność w zakresie informacji na temat rozkładu pomieszczeń (w sposób wizualny i/lub dotykowy, głosowy), a także podjęte będą wszelkie działania w zakresie ewakuacji lub uratowania osób ze szczególnymi przypadkami, w razie zaistniałej potrzeby. Uczelnia zapewni również możliwość wstępu do budynku osobom korzystającym z psa asystującego. W przypadku szkoleń dla otoczenia społeczno-gospodarczego, szczególnie dla nauczycieli i uczniów kształcących się w szkołach branżowych (związanych z produkcją rolną, zwierzęcą, weterynarią) i organizacji ich poza Uczelnią, Kierownik projektu podejmie odpowiednie działania mające na celu weryfikację przystosowania miejsca do zapewniania dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Poza możliwością szkoleń i konferencji stacjonarnych, planowane jest stworzenie cyklu webinariów – materiałów wideo o charakterze krótkometrażowym, które stanowić będą dodatkową możliwość dostępu do informacji projektowych w ramach zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami (art. 6. pkt. 3 ustawy). Webinaria (materiały wideo) poza możliwością odsłuchu w zakresie omawianego tematu, będą opatrzone możliwością odbioru wzrokowego (tekst pisany).

W przypadku wystąpienia problemów związanych z zapewnieniem dostępu dla osób ze szczególnymi potrzebami, ze względów prawnych lub technicznych, zgodnie z art. 7 ustawy zostaną podjęte alternatywne działania mające na celu zapewnienie takim osobom dostępu do informacji/uczestnictwa w zadaniach projektowych. Dostęp alternatywny będzie uwzględniał wsparcie innych osób dla osoby ze szczególnymi potrzebami, zapewnienie wsparcia technicznego lub w przypadku Uczelni lub ośrodka w którym będzie prowadzone szkolenie, zmiany miejsca umożliwiającego minimalne wymagania w zakresie dostępności. W związku z istotą zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, jako przedstawicieli otoczenia społecznego, wniosek projektowy zakłada dwa dedykowane szkolenia o charakterze edukacyjnym dla grupy seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami w różnym stopniu (opis szczegółowy projektu, punkt 6 i 8 cyklu szkoleń).

Budynki Kampusu Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich przy Al. prof. S. Kaliskiego 7, w tym Rektorat, Regionalne Centrum Innowacyjności oraz Auditorium Novum posiadają udogodnienia wpisujące się w zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym drzwi wejściowe otwierane automatycznie, bez progów oraz innych barier architektonicznych. W budynkach znajdują się windy. Portiernie oraz szatnie znajdują się na parterze budynków. W budynkach znajdują się toalety dla osób z niepełnosprawnościami wyposażone w systemy przywoławcze SOS. Portiernie oraz Centralny Dziekanat wyposażone są w recepcyjne pętle indukcyjne z przeznaczeniem dla osób słabosłyszących. Ponadto w Politechnice funkcjonuje usługa tłumacza języka migowego on-line. Na parkingach znajdują się wyznaczone miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Do budynków możliwy jest wstęp z psem asystującym. 

Pozostałe budynki Politechniki są również przystosowane do osób ze szczególnymi potrzebami, w tym budynek Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt, Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej oraz Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii. Wśród udogodnień dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób niepełnosprawnych znajdują się windy zewnętrzne i wewnętrzne, platformy przyschodowe z balustradami, zintegrowany system informacji (UTP-Assistant), systemy multimedialne z możliwością dostosowania obrazu, systemy nagłaśniające z możliwością dostosowania ich do osób niedosłyszących.

Budynki Politechniki wyposażone są w krzesła ewakuacyjne. Zapewnienie ewakuacji osobom ze szczególnymi potrzebami ujęte zostało w Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego, która stworzona jest zgodnie z aktualnymi przepisami. Znaki ewakuacyjne znajdują się na rzutach dołączonych do Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego. Procedury ewakuacyjne i przeszkolenia pracowników odbywają się przez zapoznanie Kierowników z Instrukcją Bezpieczeństwa Pożarowego oraz w trakcie szkoleń BHP.

Back to top button
Skip to content